Чого чекати у найближчі півроку

Угода про асоціацію Україна-ЄС ще не підписана в повному обсязі, а ЄС вже відмовився від накладання ввізних мит на українські товари, запровадивши для України режим автономних торговельних преференцій.

Режим автономних торговельних преференцій (АТПР) діє для України з 23 квітня 2014 року. За основу введення АТПР взято домовленості щодо лібералізації доступу до ринку ЄС в рамках Угоди про асоціацію, зокрема, графік скасування увізних мит ЄС та домовленості щодо обсягів тарифних квот (додаток 1). Тобто фактично ЄС вже почав виконувати економічну частину Угоди ще до її підписання. Починаючи з моменту введення АТПР ставки ввізного мита ЄС встановлюються на рівні, який має діяти в перший рік після запровадження умов вільної торгівлі між Україною та ЄС (додаток 2).

Підказка! У додатку 2 наведено коди товарів (колонка 1) та їх текстовий опис (колонка 2), чинні ставки ввізного мита ЄС (колонка 3), а також кількість років, за яку відповідно до домовленостей, ставку ввізного мита до ЄС має бути скасовано до рівня нуль відсотків (колонка 4).
Детальну інформацію щодо ставок ввізного мита ЄС на продукцію, що походить з України під час дії АТПР можна отримати на сайті Export Helpdesk у розділі My export. Детальніше про те, як користуватись Export Helpdesk, можна дізнатись тут.

На певні групи товарів як протягом дії АТПР, так і після впровадження положень Угоди, будуть запроваджені тарифні квоти. Це означає, що окремі українські товари, до яких застосовувались мита, будуть постачатись до ЄС у певних обсягах без справляння таких мит. При цьому мова йде не про обмеження обсягів імпорту, а лише про те, що імпорт зазначених товарів понад визначений обсяг підпадатиме під загальний режим імпорту, тобто оподатковуватиметься за тими ж умовами, які діють для України сьогодні.

Підказка! Обсяги тарифних квот, які діятимуть впродовж АТПР, коди товарів, які підпадають під тарифні квоти, ставки ввізних мит в межах квоти та поза межами квоти наведено у додатку 3 і додатку 4 Угоди.

Адміністрування тарифних квот здійснюватиметься на основі принципу «перший прийшов – перший обслуговується» незалежно від місця ввезення товарів до ЄС. Відповідальним органом призначено Генеральний директорат з питань оподаткування Європейської Комісії.

Підказка! Інформація про поточні залишки тарифних квот доступна в режимі он-лайн на відповідному порталі Служби підтримки експорту. База даних для тарифних квот відображає баланс по кожній тарифній квоті в поточному та минулому роках, а також дату вичерпання конкретної квоти. Ця інформація постійно змінюється за підсумками щоденних операцій.

Підставою для застосування до товарів торговельних преференцій має стати сертифікат походження EUR.1. З моменту початку тимчасового застосування торговельних положень Угоди про асоціацію набудуть чинності правила походження товарів, які передбачені Угодою. Протягом дії преференційного режиму сертифікати походження EUR.1 будуть видаватися ТПП України та її регіональними підрозділами. Детальніше про застосування правил походження можна дізнатись тут.

Підказка! На період дії АТПР ЄС залишає також можливість використання режиму GSP, який діє сьогодні для України, та для використання якого необхідно отримати сертифікат форми А. Відповідні сертифікати наразі видає ТПП України. Таким чином, за українськими експортерами залишається право вирішувати в рамках якого режиму здійснювати експорт до ЄС: АТПР або GSP.

АТПР є тимчасовим заходом і діятиме лише до 1 листопада 2014 року. Однак, сторони планують, що до цього часу економічна частина Угоди буде підписана, всі необхідні внутрішні процедури будуть здійснені та розпочнеться застосування торговельних положень Угоди.

Підказка! Попри те, що діятиме АТПР лише впродовж 6 місяців, обсяги тарифних квот залишаться на тому ж рівні, як визначено положеннями Угоди про асоціацію (див. Регламент Європейського Парламенту та Ради стосовно скорочення або скасування митних тарифів на товари, що походять з України та додаток 2 до нього). Це означає, що за півроку дії АТПР українські компанії зможуть безмитно експортувати в Європу стільки ж, скільки в наступні роки за 12 місяців.

Джерело: матеріал Міністерства економічного розвитку та торгівлі «Автономний преференційний торговий режим ЄС для України» від 21.05.2014